star 3
star 2
star 1

historia

adaptacja

ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA

Dla każdego dorosłego człowieka nowa sytuacja nie jest łatwa. Na początku czujemy nieśmiałość, dezorientacje, niepewność, a nawet poczucie lęku. Odczuwamy to w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od wielu czynników: naszego charakteru, osobowości, poziomu odporności na stresujące nas sytuacje. Tak samo jest i z dzieckiem, które po raz pierwszy przychodzi do przedszkola. Te zmiany będą dla niego fundamentalne – będzie funkcjonować w nowym otoczeniu, nowy będzie opiekun, sposób spędzania czasu, jedzenia, zasypiania. Dlatego zanim wrzucimy nasze dziecko na głęboką wodę warto krok po kroku przyzwyczajać je do nowego rytmu dnia i tygodnia.

Być może ta perspektywa i w Was, drodzy rodzice, budzi tremę. Obawiacie się pierwszych rozstań i zastanawiacie, jak dziecko odnajdzie się w nowym miejscu. Na oswojenie tego lęku jest jednak sposób: jak najwięcej dowiedzieć się o tym, co Was czeka i jak możecie z tym sobie poradzić.

EMOCJE

To zrozumiałe, że nowy etap w życiu dziecka budzi nasze emocje. Musimy je jednak powstrzymać, aby przekazane dzieciom nie utrudniły im adaptacji do nowej sytuacji. Gdy rodzice są spokojni, dziecko czuje się bezpieczne.

REGULARNY RYTM DNIA

Dobrze jest wprowadzić nowy rytm dnia najlepiej odpowiadający harmonogramowi dnia
w przedszkolu. Rozkład dnia nie będzie wtedy nowością (barierą), lecz rzeczą znaną dziecku  (a więc bezpieczną).

SAMODZIELNOŚĆ

Nie wolno wyręczać dzieci, ale pomagać im i uczyć je samodzielności w czynnościach samoobsługowych:

  • w ubieraniu się – najlepiej ubranka ułatwiające ubieranie się dziecku (brak guzików, wiązanych butów lub ciężko zapinających się pasków czy szelek)

Należy dostosować ubiór do możliwości naszego dziecka.

  • W czynnościach higienicznych – myciu rąk przed każdym posiłkiem , korzystaniu z toalety, wydmuchiwaniu nosa.

UROZMAICONE POSIŁKI

W nowej sytuacji dzieci nie tyle są ciekawe nowych potraw, co boją się spróbować wcześniej nieznanych im dań. Ponadto jeśli jadły tylko rozdrobnione pokarmy, to nie będą chciały gryźć większych części np. kawałka kotleta schabowego, marchewki itp.

MÓWIENIE PRAWDY

Nie kłamiemy, że dziecko nie będzie leżakowało lub mama przyjdzie za chwilę – tłumaczymy, że dziecko nie zostanie na noc tylko rodzice odbiorą je np.  po podwieczorku     (odniesienie do konkretnej sytuacji dnia, gdyż dzieci nie mają jeszcze pojęcia czasu).

POŚPIECH ZŁYM DORADCĄ

Przyprowadzając dzieci do przedszkola nie możemy się denerwować, spieszyć, lepiej jest wstać parę minut wcześniej.

ROZSTANIA

Nie przeciągajmy rozstań, nie wracajmy po kilka razy, ponieważ w ten sposób przekazujemy dziecku komunikat, że jesteśmy niepewni – ono również traci pewność. Należy rozstawać się krótko, zdecydowanie. Dobrze jest wypracować sobie pewien rytuał np. dwa buziaczki, uścisk itp.

OPIEKA W DOMU

Warto jest także spróbować zostawić dziecko w domu pod opieką osoby, z którą nie zostawało wcześniej samo np. z ciocia, wujkiem. Sprawdzimy wtedy, jak dziecko reaguje na rozstanie i nawiązuje relacje społeczne z dorosłymi. Pomożemy też w zachowaniu poczucia bezpieczeństwa – dziecko nabierze doświadczenia w zostawianiu go przez rodziców (będzie wiedziało, że rodzice nie zostawiają go „ na zawsze”, lecz wrócą po nie).

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

Wskazane jest wspólne kilkukrotne odwiedzanie przedszkola.

Pamiętajmy, że od nas, rodziców, w dużym stopniu zależy to, w jaki sposób przygotujemy nasze dzieci do przedszkola. Im więcej wprowadzimy zasad i norm, tym lepiej nasza pociecha zaakceptuje nową sytuację, w jakiej się znajdzie. Dziecko przygotowane do pójścia do przedszkola szybciej nawiąże kontakt z nauczycielem i dziećmi i w miarę samodzielne załatwi swoje podstawowe potrzeby. Nie będzie się bało pozostać przez dłuższą chwilę samo w grupie z innymi dziećmi. Szybko odnajdzie się i zaakceptuje nową sytuację, a pobyt w przedszkolu zamiast przykrym obowiązkiem stanie się miłym doznaniem.

Opracowały:
Jolanta Górecka
Jolanta Łukasiewicz